Kategoriler

Fındık destekleme paraları iki taksit şeklinde ödenecek

Gelir desteğinde son kararı hükümet verir

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Alan bazlı gelir desteğinin ne zaman ödeneceği sorusuna farklı görüşlerin olduğunu, son kararı ise hükümetin vereceğini söyledi. Alanbazlı gelir desteğinin mayıs veya ağustos ayı gibi verilmesinin düşünüldüğünü belirten Cörüt, konuyu iktidar milletvekillerine bildirdiklerini dile getirdi.

Fındık üreticilerine toprak tahlil laboratuarı kurma müjdesini veren Cörüt, üreticilerin her sorununu çözmek için mücadele verdiklerinin de altını çizdi. Fındık sezonunun nasıl geçeceği yönündeki sorumuza da cevap veren Cörüt, yaptıkları araştırmalara göre fındıkta yüzde on ile on beş arasında bir kayıp yaşanabileceğini belirtti.

?Mayıs veya Ağustos’ta ödenecek?

Alanbazlı gelir desteğinin ödenmesi konusunda iki farklı görüşün olduğunu dile getiren Başkan Cörüt, desteğin mayıs veya ağustos ayında ödenebileceğini söyledi.

Cörüt,

“Alanbazlı destek konusunda iki görüş beyan edildi. Üreticilerimizden bir kısmı alan bazlı desteğin mayıs ayında ödenmesini isterken, bir kısmı da ağustos ayında ödenmesini talep etti. Mayıs ayında ödenmesini isteyenler, gübre ve ilaç gibi ihtiyaçların bu aya denk gelmesini neden gösterdi. Tabi diğer kısım da bu ihtiyaçları karşılayabileceklerini o sebepten de alanbazlı gelir desteğinin Ağustos ayında ödenmesi gerektiğini ifade ediyor. Vatandaşımız da böyle bir beklenti var. Sonuç olarak buna karar verecek olan hükümettir. Biz de bu desteğin yarısının mayıs ayında diğer yarısının da ağustos ayında ödenmesi yönünde görüş beyan ettik. Bunu da iktidar partisi milletvekillerimize bildirdik. Önümüzdeki günlerde Fatih Han Ünal da bu konuda bir açıklama yapacak diye düşünüyorum”

dedi.

?Tahlil laboratuarı kuracağım?

Fındık üreticilerinin yükünü hafifletmek için toprak tahlil laboratuarı kuracaklarını kaydeden Başkan Cörüt, 200 milyarlık da hibe alacaklarını ifade etti.

Cörüt,

“Fındık ve tarımla ilgili hangi kurum, kuruluş varsa hepsiyle diyalog içerisinde çalışacağız. Hepsine de teker teker gidip, çiftçinin derdini, sorununu anlatacağız. Fındık dallarını gençleştirme çalışmalarımız devam edecek. Bizim burada 19 tane ziraat danışmanımız var. Hatta Cuma günü Gökömer köyünde toplantı yaparak, startı da oradan vermiş olacağız. Orada çiftçinin sorununu dinleyerek, Ziraat Odası olarak üreticimizin sorunlarını çözme anlamında Üniversitemizle, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüzle, Tarımsal Kalkınma İl Müdürlüğüyle de görüşme yapacağız. Çünkü burada hibe destekleme programları var. Vatandaşımızın çoğu bu konuda bilgisiz. Hiç olmazsa biz vatandaşımızı kendimiz götürüp o konularda bizzat yardımcı olarak önünü açacağız. Ziraat odamız bu şekilde yol alır

İnsanlar bana gittiğim yerde Ziraat Odası aidat almaktan başka ne yapar diye soruyor. Ziraat Odası bu zamana kadar aidat almaktan başka hiçbir iş yapmamış. Ziraat Odası aidatını alacak ama aldığı aidatla da çiftçiye yönelik projeler hazırlayacak. Seminerler düzenleyecek.

Ben önce tahlil laboratuarını kuracağım. Vatandaşımız başka kurumlara gitmektense Ziraat Odasına gelecek, gönül rahatlığıyla toprağının tahlilini yaptıracak. Vatandaşımız bundan emin olacak. Ben personelimi de bu şekilde eğiteceğim. Laboratuar için karkas binamızın iki katını ihaleye çıkaracağım. Tahminim dört beş ay gibi kısa bir zamanda Ağustos ayı gibi orayı bitirip hizmete açacağım. Laboratuarın alet ve edevatlarını hallettim. 200 milyarlık başka bir kurumdan hibe alacağım. Buradan bu toprak tahlil laboratuarının da müjdesini veriyorum”

diye konuştu.

?Fındıkta yüzde on beş kayıp var?

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, yaptıkları araştırmalara göre önümüzdeki sezonda fındıkta yüzde on ile on beş arasında bir kaybın olacağını söyledi. Ziraat Odası Mühendislerinin yaptıkları araştırmaya göre fındığa don vurduğunu ifade eden Başkan Cörüt, fındık fiyatlarındaki spekülasyonlara da değinerek, fındık fiyatının 3 TL olması halinde üreticinin büyük zarara uğrayacağını söyledi.

Cörüt,

“Fındığın 3 TL olma şansı yok. Çünkü o fiyata üretici zarar eder. Mühendislerimiz fındık dallarını incelediler. Fındık genel olarak taflana bağlı bilinir. Taflan iyi olursa fındık da iyi olur derler. En son yağıştan taflanın çiçekleri darbe almış. Fındığa ise don vurmuş. Kim ne derse desin, fındıkta yüzde on ile on beş civarında kayıp var. Üreticimiz ayağını yere sağlam bassın”

dedi.

ORDU HAYAT / VEDAT MERAL
02 Nisan 2013 Salı Saat 18:40

Yorumlar ( 5 )

 • Oğuzhan

  çiftçine sahip çık mayısımı Ağustos Muş ne sallıyorsun millet bundan önce ödendiği gibi yani Nisan ayını kendine hazırlamış atıyorsun sallıyorsun ayıp yaptığın

 • Önemli Biri

  Vatandaşın ağustosta ödeme yapılsın gibi bir talebinin olduğunu düşünmüyorum; sadece iktidara şirin gözükme amaçlı yapılmış ve birkaç destekçi tarafından dile getirilmiş bir durum olduğu kanaatindeyim. Çiftçi ağlıyor zaten, şimdi yatırsanız 2 gün sonraya elinde kalmaz.

 • serkan

  çiftçinin paraya ihtiyacı var her zaman ki gibi nisan ayında ödenmeliydi bu para çünkü insanlar kendini o paraya göre ayarlıyor ve harcamalarını o paraya güvenerek yapıyorlar biz haziran ayındayız halan daha para ödenilcek ya güven vermeyin yada bu güvenin karşılığını verin.

 • nadir

  her sene veriliyodu bu desdekleme parası bu sene ne degiştide verilmedi bu vatandaşa niye eziyet ediyonuz ne geciyo elinize neden vatandaşın anladıgı dilden konuşmuyorsunuz tarih verin terih korkmayın bukadar sayın bakan ve milletin vekilleri neiş yaparsınız sizi niye oralara getirdi bu millet,, çözüm üretin tarih verin fındık desteklemelerini verin de rahatlasın bu millet…… sesimizi duyan varsa tabi at gözlügü takmıyolarsa kulaklarını tıkamıyolarsa tabiiiiiii

 • vahit

  giresunda milletvekili yokmu çifçiye neden sahipçıkılmıyor adeta bizimle dalga geçiliyor bizim paralar suriyelilere yediriliyor neden ödenmiyor destekleme yalan konuşmayın şu gün deyin bitirin işi zaten yanmışız kardeşim palavraya gerek yok

Yorum bırakın

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>